Kardiologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami i wadami układu sercowo – naczyniowego (aorty, serca i mniejszych naczyń krwionośnych) ich rozpoznawaniem i leczeniem.
W Polsce na niewydolność serca cierpi aż 1mln 300 tys. osób. Polska zajmuje również pierwsze miejsce wśród 37 krajów wysokorozwiniętych pod względem liczby chorych hospitalizowanych z powodu tej choroby.
Ile na kardiologa poczekamy w Rzeszowie?
Wszystkich poradni kardiologicznych na terenie miasta Rzeszowa jest 20. Według informacji przekazanych przez rzecznik prasowego Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Rafała Śliża średni czas oczekiwania dla przypadków stabilnych wynosi 63 dni. W 4 poradniach średni czas jest krótszy niż 30 dni. Jeżeli chodzi o przypadki pilne, średni czas oczekiwania wynosi 23 dni, a w 8 poradniach dla najpoważniejszych przypadków, średni czas jest zerowy.
Warto również zapytać lekarza rodzinnego czy uczestniczy już w „Opiece Koordynowanej”. Opieka koordynowana to wiele możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ może zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty. Leczenie jest oparte na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej (IPOM) i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ, a lekarzem specjalistą. Opieka koordynowana jest m.in. dla pacjentów ze schorzeniami z zakresu chorób płuc. Na terenie Rzeszowa opiekę w tym zakresie zapewnia 25 placówek POZ
- informuje rzecznik prasowy, Rafał Śliż.
Konsekwencje chorób kardiologicznych
Zdrowie mamy jedno, więc w żadnym wypadku nie możemy bagatelizować problemów związanych z nim, zwłaszcza jeżeli chodzi o serce.
Należy pamiętać, że niewydolność serca jest śmiertelną chorobą. Cechuje się dużą śmiertelnością, większą od niektórych nowotworów. Rokowania są bardzo niepomyślne, w zależności od przyczyny, objawów i wielu innych czynników. Niektóre przyczyny niewydolności serca można wyeliminować, więc istnieje możliwość poprawy rokowania. Choroba ta jest złożonym zespołem, w którym dochodzi do zaburzenia zdolności serca do zaopatrzenia narządów w krew na poziomie odpowiednim do ich pracy. Prawidłowa diagnoza i leczenie mają na celu złagodzenie objawów oraz wydłużenie życia. Nieleczona niewydolność serca nadal będzie postępować i doprowadzi do śmierci połowę z pacjentów w ciągu 4 lat
- przekazuje na jednym z forum doktor nauk medycznych, Jerzy Maciejewski.
Zadbajmy o swoje serca
Choroby serca i naczyń krwionośnych stają się coraz bardziej powszechne, stanowiąc główną przyczynę przedwczesnej śmierci według Światowej Organizacji Zdrowia. Jednak dzięki odpowiedniej profilaktyce istnieje szansa na ochronę przed ich wystąpieniem lub zmniejszenie ich nasilenia:
- Jedz zdrowe tłuszcze, na przykład ryby, orzechy, oliwa z oliwek
- Stosuj odpowiednią dietę, dla serca bardzo dobra jest żywność roślinna
- Dbaj o higienę jamy ustnej (bakterię, które powodują próchnicę, mogą przeniknąć do układu krwionośnego i zwiększyć ryzyko chorób serca
- Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu
- Ruszaj się przez cały dzień
- Unikaj palenia używek
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.