reklama

Legendarna trafika wkrótce wyprowadzi się z ul. Sokoła. Dostanie nową rolę [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Toś

Legendarna trafika wkrótce wyprowadzi się z ul. Sokoła. Dostanie nową rolę [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

Zabytkowa trafika trafiła do Rzeszowa na początku XX wieku. | foto Michał Toś

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościZabytkowy kiosk mieszący się na ulicy Sokoła w Rzeszowie wpisany jest do rejestru zabytków. Trafił do naszego miasta początkiem XX wieku. Kiosk jest przykładem ówczesnej architektury modernizmu. Ma służyć mieszkańcom i turystom.
reklama

Trafika została wyremontowany w 1979 roku. 27 marca 1992 roku trafiła do rejestru zabytków. Jej wyjątkowy kształt - ośmiokąt w kształcie hełmu przykuwa uwagę. Niestety obiekt aktualnie jest w bardzo złym stanie. Wszystko jednak wskazuje na to, że doczeka się remontu. I nowego zadania, co wiąże się z tym, że zniknie z ulicy Sokoła na poczet nowej lokalizacji.

Kosztowna zamiana

Obecny właściciel trafiki dokonał zamiany z radą miasta. W zamian za trafikę otrzyma lokal w centrum miasta oraz nieduży magazyn. Będzie musiał jednak do tej transakcji dopłacić kwotę oszacowaną przez niezależnego rzeczoznawcę. Miasto otrzyma grunt, gdzie aktualnie znajduje się zabytkowy kiosk, oraz sam wyjątkowy budynek w zamian za nieużywane dwa lokale o powierzchni 42,79 m2. 

reklama

- Przedmiotowa trafika jest materialnym dowodem oddziaływania Wiednia na nasze miasto w dobie autonomii galicyjskiej oraz bliskich relacji Rzeszowa ze stolicą monarchii austro-węgierskiej w tamtym czasie i bezsprzecznie jest obiektem unikatowym. Trafika jest jednym z nielicznie zachowanych obiektów tego typu,  a może i jedynym, jaki przetrwał do naszych czasów.

- czytamy w "Trafika" - karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa autorstwa Moniki Piękoś i Janusza Kosiorowskiego z 1992 roku.

Nowa rola trafiki

Kiedyś w sławnej trafice można było kupić lody. Od wielu lat obiekt stoi jednak opuszczony i niszczeje. W przyszłości zabytkowy kiosk może zmienić lokalizację i trafić pod kościół Farny, gdzie ma być lepiej eksponowany. 

reklama

-  Jest to jedyny taki obiekt w Polsce. Jeśli udałoby się miastu go pozyskać, chcielibyśmy najpierw go odnowić, a potem postawić naprzeciwko kościoła Farnego, tak by był lepiej eksponowany. 

- informowała wówczas Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa poprzedniej kadencji.

Radni Rozwoju Rzeszowa zapewniali, że miasto nie będzie stratne na tej transakcji. Innego zdania byli radni PiS, m.in. Jerzy Jęczmionka. Radny stwierdził, że mieszkańcy mogą zarzucić miastu złe zarządzanie miejskimi pieniędzmi. - To niedorzeczne i nielogiczne i nieracjonalne. Mieszkańcy mogą oskarżyć nas o działania na szkodę miasta - twierdził Jęczmionka. 

W głosowaniu przeprowadzonym rok temu, w sierpniu 2023 roku, 11 głosów było za, 8 było przeciw. Za uchwałą zagłosowali radni Rozwoju Rzeszowa, przeciwko byli wszyscy radni PiS i jedna osoba z Rozwoju Rzeszowa. 3 radnych się wstrzymało. 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu rzeszow24.info. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama