Nazwa "Tarnica" wywodzi się najprawdopodobniej od rumuńskiego słowa „tarnita”, oznaczającego siodłowate ukształtowanie terenu, co doskonale oddaje jej sylwetkę. Z wierzchołka Tarnicy rozciąga się spektakularna panorama, która o każdej porze roku i o każdej porze dnia maluje inny, zawsze niepowtarzalny obraz.
Panorama z Tarnicy na Bieszczady
Od zachodu dominuje masyw Wielkiej i Małej Rawki, podczas gdy na północy rysuje się charakterystyczna sylwetka Połoniny Caryńskiej , a tuż za nią Połoniny Wetlińskiej. Na horyzoncie na południu majaczy dolina Wołosatego, z zalesionymi grzbietami ciągnącymi się aż do Przełęczy Bukowskiej. W kierunku południowo-wschodnim, widoczne są szczyty wschodnich Bieszczadów na Ukrainie: najwyższy w całych Bieszczadach - Pikuj (1405 m) i rozległa Połonina Równa, której szczytowe partie sięgają powyżej 1200 m. Czasem, przy dobrej przejrzystości powietrza można dostrzec dalekie Gorgany.Na wschodzie widzimy Przełęcz Bukowską, a tuż obok Rozsypaniec, Halicz i Kopę Bukowską. Przed nimi rozciąga się postrzępiony grzbiet Krzemienia, za którym znajduje się masyw Bukowego Berda.
Tarnica nie tylko zachwyca swoim widokiem, ale także stanowi wyzwanie dla miłośników górskich wędrówek, oferując szereg szlaków o różnym stopniu trudności. Każda podróż na jej szczyt jest podróżą do serca Bieszczadów, gdzie (szczególnie poza sezonem) człowiek na chwilę może poczuć się częścią czegoś większego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.