reklama

Ministra Barbara Nowacka na rozpoczęciu roku szkolnego w ZST w Mielcu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ministra Barbara Nowacka na rozpoczęciu roku szkolnego w ZST w Mielcu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
81
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościMinistra Barbara Nowacka przyjechała do Mielca do Zespołu Szkół Technicznych, aby uroczyście rozpocząć rok szkolny. Jak sama powiedziała w konferencji prasowej "Wybrałam tę szkołę nie bez powodu. Tu jest edukacja na poziomie europejskim".
reklama

- Ministerstwo Edukacji Narodowej wyróżniło Zespół Szkół Technicznych (ZST) w powiecie mieleckim za nowatorskie podejście do kształcenia, współpracę z przemysłem wysokich technologii oraz wprowadzanie nowoczesnych kierunków odpowiadających na potrzeby rynku pracy. Wizyta Minister Barbary Nowackiej to uhonorowanie pracy nauczycieli, uczniów oraz lokalnych władz, w tym Wicestarosty Powiatu Mieleckiego, Andrzeja Bryły, odpowiedzialnego za rozwój oświaty w regionie

- mówi starosta powiatu mieleckiego Kazimierz Gacek.

 

reklama

 

Starosta podkreślił, że rozwój powiatowej edukacji opiera się na jakości kształcenia, a nie na polityce czy ideologii. Inwestowanie w oświatę ma na celu zapewnienie młodym ludziom lepszej przyszłości, niezależnie od ich światopoglądów. Zaapelował też o zachowanie szacunku i umiaru podczas protestów związanych z wizytą minister. "Doceniamy różnorodność opinii, ale prosimy o wyrażanie ich w sposób zgodny z prawem," zaznaczył starosta, przypominając o wartości, jaką dla powiatu stanowi otwartość na dialog i współpracę.

- Mielec jest miastem innowacyjnym, inwestującym w edukację, w najnowszą technologię. Pokaz dronów bardzo wiele mówi, jak dobrze wykorzystana wiedza i technologię rozwijają szkołę. Szkoła jest miejscem dla każdej i każdego, dlatego powinna być jak najbardziej neutralna. Nie partyjna i nienarzucająca swojego poglądy nikomu. Patrząc jak skonstruowany jest program nauczania, bardzo często podnoszona jest obawa przez rodziców i nauczycieli. Jeśli dzieci mają więcej religii niż geografii i fizyki razem. Może powinny mieć więcej czasu na naukę?

reklama

- mówi Ministra Barbara Nowacka.

 

 

Przed budynkiem ZST powstał protest, do którego Pani Ministra Barbara Nowacka odniosła się podczas konferencji prasowej:

- Rozumiem wszelkie protesty, jednak budzi to moje oburzenie, że grupy próbują zbijać polityczny kapitał na religii w szkołach, próbując ingerować w życie szkolne. To ministerstwo organizuje funkcjonowanie szkół. To, że Pan Rydzyk urządza w szkole w Mielcu pikietę, wspiera ją, wspierają ją politycy z różnych stron prawej strony politycznej, wydaje mi się nadużyciem. To nie fair wobec dzieci i młodzieży, które zaczynają dzisiaj rok szkolny.

reklama

 

Na uroczystości byli parlamentarzyści, samorządowcy, delegacje ze szkół średnich powiatu mieleckiego. Po oficjalnej części zarówno uczniowie jak i nauczycieli mieli możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Panią Ministrą na ściance.

 

Najważniejsze zmiany w edukacji od roku szkolnego 2024/2025:

  1. Rozszerzenie zajęć z wychowawcą: Do programu szkół podstawowych (klasy IV-VII) i ponadpodstawowych (klasy II-IV liceum, II-V technikum, II-III branżowa szkoła I stopnia) dodano naukę udzielania pierwszej pomocy.

  • Rezygnacja z nauczania historii i teraźniejszości: Od roku szkolnego 2024/2025 przedmiot ten zostanie wycofany z klas I liceum, technikum, branżowej szkoły I stopnia oraz liceum dla dorosłych, a w kolejnych latach ze wszystkich poziomów tych szkół.

  • Zmiana w terminologii kwalifikacji: W wyniku nowelizacji ustawy, termin „kwalifikacja rynkowa” został zastąpiony przez „kwalifikacja wolnorynkowa lub kwalifikacja sektorowa”.

  • Skrócenie okresu przedłużenia nauki: Okres, na jaki może zostać przedłużona nauka w branżowej szkole II stopnia lub szkole policealnej, skrócono z dwóch lat do jednego roku.

  • Zmiana organizacji zajęć w branżowej szkole II stopnia: Zwiększono liczbę godzin przedmiotów ogólnokształcących w klasie II, a zmniejszono w klasie I. Dyrektorzy mogą teraz planować zajęcia obowiązkowe tak, by rozkład godzin był równomierny w obu semestrach.

  • W nowym roku szkolnym na świadectwach nie będzie już ocen z religii ani etyki, a sposób prowadzenia zajęć z tych przedmiotów ulegnie zmianie. Zajęcia religii i etyki będą organizowane w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych w szkołach podstawowych w klasach I-III, IV-VI i VII-VIII.

  • Zgodnie z nowymi przepisami, przedszkola i szkoły organizują lekcje religii w danym oddziale (np. w klasie I a) lub w przedszkolu, jeśli na naukę religii zgłosi się co najmniej siedmioro wychowanków danego oddziału. W przypadku mniejszej liczby zgłoszeń, lekcje religii będą organizowane w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych.

    Od 1 września 2024 roku w Polsce wprowadzony zostanie obowiązek szkolny dla ukraińskich dzieci przebywających na terenie kraju. Nowe przepisy obejmą około 50-60 tysięcy uczniów. Dodatkowo, wypłata świadczenia 800 plus zostanie uzależniona od spełniania obowiązku szkolnego, co oznacza, że rodziny ukraińskie będą musiały zadbać o regularne uczęszczanie dzieci do szkoły, aby móc otrzymać to wsparcie finansowe.

    reklama
    WRÓĆ DO ARTYKUŁU
    reklama
    Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    reklama
    reklama