Bezmiechowa w powiecie leskim stała się ważnym miejscem z punktu widzenia obserwacji przestrzeni kosmicznej. To właśnie tam, na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej powstało Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej. Czym jest ten obiekt?
Jak podkreśla rzeszowska uczelnia, to obserwatorium astronomiczne, które będzie przeznaczone do prowadzenia obserwacji przestrzeni kosmicznej, sztucznych satelitów krążących na orbicie wokół Ziemi, a także do wsparcia procesów dydaktycznych i szkoleniowych. Na tym rozwiązaniu skorzystają więc studenci, którzy będą się tam szkolić z zakresu bezpieczeństwa kosmicznego.
Według pomysłodawców tego przedsięwzięcia, obiekt jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku rozwoju polskiego sektora kosmicznego i umacniania roli Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) w międzynarodowych realiach.
Dzięki współpracy z Politechniką Rzeszowską i wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii tworzymy unikatowe miejsce, które umożliwi prowadzenie obserwacji i testów, a dodatkowo stanie się ośrodkiem szkoleniowym dla przyszłych kosmicznych kadr
- podkreślał podczas otwarcia obserwatorium prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA.
Fakt, że to właśnie Politechnika Rzeszowska będzie zarządzać tym obiektem, nie jest przypadkowy. Wszak to właśnie rzeszowska uczelnia jest jedną z wiodących w kraju pod względem realizowanych badań i kształcenia w zakresie lotnictwa i kosmonautyki.
Na naszej uczelni są prowadzone zaawansowane badania zarówno w obszarze technologii kosmicznych, jak i technik satelitarnych. Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej w Bezmiechowej z pewnością przyczyni się do dalszego ich rozwoju, a także do kształcenia kadr dla sektora kosmicznego w Polsce w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa kosmicznego
- podkreślał rektor PRz, prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.
Obserwatorium powstało na mocy porozumienia zawartego w 2022 roku pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną (POLSA), a Politechniką Rzeszowską. Budowa została sfinansowana z dotacji celowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.