reklama

Otwarcie i poświęcenie wyjątkowego obiektu w skansenie w Kolbuszowej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B. Posłuszny

Otwarcie i poświęcenie wyjątkowego obiektu w skansenie w Kolbuszowej [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
50
zdjęć

Otwarcie i poświęcenie wyjątkowego obiektu w skansenie w Kolbuszowej | foto B. Posłuszny

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościUroczyste otwarcie ekspozycji w plebanii z Ostrów Tuszowskich w skansenie w Kolbuszowej odbyło się w niedzielę, 6 października. Obiekt ten to wyjątkowa budowla przeniesiona z Ostrów do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
reklama

Przez furtkę w ogrodzeniu kościelnym można przejść do probostwa – gospodarstwa, w którym mieszkał proboszcz wiejskiej parafii. Najelegantszą jego częścią jest plebania z Ostrów Tuszowskich wybudowana w 1904 r. Co ciekawe, z drewna po rozebranym wcześniej kościele parafialnym z przełomu XVI i XVII w.

- Wewnątrz urządzone są kancelaria, sypialnia i pokój dzienny księdza, a także kuchnia, jadalnia, pokój gościnny oraz pokój gospodyni. Pomieszczenia te wyposażyliśmy według niezwykle ciekawych wskazówek księdza Józefa Sebastiana Pelczara, które błogosławiony zebrał m.in. w książce pt. "Medycyna pasterska…"

reklama

- informują pracownicy skansenu w Kolbuszowej

Podczas niedzielnym uroczystości odprawiona została msza św. pod przewodnictwem JE bp. Jana Wątroby w kościele z Rzochowa. Bezpośrednio po jej zakończeniu odbyło się uroczyste poświęcenie plebanii połączone z otwarciem obiektu dla zwiedzających.

Podczas niedzielnego popołudnia odbywały się także warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły oraz koncert Chóru Nauczycielskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu „Akord” pod dyrekcją Grzegorza Oliwy.

Uczestnicy mogli usłyszeć także utwory znanych polskich i zagranicznych kompozytorów m. in. Mikołaja Gomółki, Józefa Świdra, Mikołaja Góreckiego, Piotra Jańczaka, Karla Jenkinsa. 

reklama

Z kolei w szkole z Trzebosi można było skosztować dań przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ostrów Tuszowskich, m.in. pierogów, czy bigosu. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama