Od 30 lat pałacyk myśliwski Potockich w Julinie w powiecie łańcuckim (część wsi Wydrze w gminie Rakszawa) można było oglądać wyłącznie z zewnątrz. Obiekt zachwyca swoją wyjątkowością, jednak zarządzający całym zespołem pałacowym Muzeum Zamek w Łańcucie nie zdołało aż do tej pory pozyskać wystarczających funduszy na remont. Z tego powodu pojawiły się obawy, że unikatowy w skali kraju pałac zbudowany w stylu tyrolsko-szwajcarskim, zacznie popadać w ruinę.
Ostatnio jednak pojawiły się w tej sprawie dobre wieści, które potwierdziły wcześniejsze zapowiedzi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Już na początku czerwca tego roku, samorząd zasygnalizował, że pałacyk w Julinie będzie jednym z obiektów, który otrzyma wsparcie finansowe w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2024-2027. Kwota dofinansowania będzie wynosiła prawie 27 mln zł, a koszt całej inwestycji sięgnie prawdopodobnie ponad 42 mln zł.
Cała inicjatywa będzie realizowana przez Muzeum Zamek w Łańcucie w ramach projektu pod nazwą: „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowe, konserwatorskie oraz przebudowę i wykreowanie przestrzeni ekspozycyjnych w Pałacu Myśliwskim w Julinie”.
Celem tego przedsięwzięcia będzie ochrona i zachowanie zabytkowego pałacu, a także udostępnienie go turystom, co przez lata nie było możliwe. Cały obiekt zostanie poddany renowacji, a w planach jest również utworzenie w nim ekspozycji w ramach Muzeum Kultury Leśnej i Łowiectwa.
O tym, jak atrakcyjną destynacją turystyczną na Podkarpaciu może się stać Julin powiedział w rozmowie z TVP Rzeszów marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Myślę, że ten zabytek będzie miał duże znaczenie dla rozwoju turystyki i będzie dodatkową ofertą jeśli chodzi o odwiedzenie Łańcuta. Ktoś chce odwiedzić Muzeum Ulmów, które jest niedaleko Łańcuta, ktoś chce zobaczyć Julin, ktoś chce zobaczyć synagogę. To wszystko będzie wpisane w dedykowane trasy i zwiedzanie, stąd 27 milionów trafi na ten pałacyk. Mamy dokumentację, mamy wszelkie uzgodnienia w tej sprawie.
Co zmieni się w zespole pałacowym w Julinie? Według zapowiedzi samorządu, część pomieszczeń na parterze i piętrze zostanie przebudowana i wzmocniona. Wyremontowana zostanie również konstrukcja stropów i więźby dachowej, przebudowane zostaną też wewnętrzne oraz zewnętrzne instalacje sanitarne i elektryczne. Kwota dofinansowania pozwoli również na zakup potrzebnego sprzętu i mebli. Możliwa będzie również aranżacja wspomnianej wystawy oraz konserwacja zabytków, w tym zastawy stołowej, obrazów i trofeów łowieckich.
Według zapowiedzi Zarządu Województwa Podkarpackiego z czerwca tego roku, prawdopodobne rozpoczęcie prac jest planowane na jesień tego roku. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to z kolei czerwiec 2027 roku.
Warto wspomnieć, że obiekt w Julinie został zbudowany w 1880 roku przez II ordynata łańcuckiego Alfreda Potockiego. W skład zespołu pałacowego obok pałacyku myśliwskiego wchodzą: służbówka, budynek kuchni i lodownia. Sam pałacyk jest zbudowany w stylu tyrolsko-szwajcarskim z modrzewiowych płazów, na rzucie przypominającym literę „T”. Przed laty rodzina Potockich spędzała tu czas pośród zieleni, a pałacyk był bazą wypadową na polowania. W tym miejscu organizowano też uroczyste przyjęcia, na których pojawiali się tak znane osobistości jak choćby książę Stanisław Radziwiłł, arcyksiążę austriacki Rudolf Habsburg-Lotaryński, czy arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg-Lotaryński, następca tronu Austro-Węgier.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.