reklama

Pałacyk myśliwski w Julinie zostanie wyremontowany. Znamy datę realizacji inwestycji [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wojciech Pysz / Wikimedia Commons

Pałacyk myśliwski w Julinie zostanie wyremontowany. Znamy datę realizacji inwestycji [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

Pałacyk myśliwski w Julinie | foto Wojciech Pysz / Wikimedia Commons

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPałacyk myśliwski w Julinie jest jednym z najpiękniejszych zabytków województwa podkarpackiego. Niestety od wielu lat obiekt ten jest zamknięty dla zwiedzających. Wszystko wskazuje jednak na to, że za kilka lat się to zmieni. Samorząd zamierza to miejsce wyremontować i udostępnić dla turystów. Są już na to pieniądze.
reklama

Od 30 lat pałacyk myśliwski Potockich w Julinie w powiecie łańcuckim (część wsi Wydrze w gminie Rakszawa) można było oglądać wyłącznie z zewnątrz. Obiekt zachwyca swoją wyjątkowością, jednak zarządzający całym zespołem pałacowym Muzeum Zamek w Łańcucie nie zdołało aż do tej pory pozyskać wystarczających funduszy na remont. Z tego powodu pojawiły się obawy, że unikatowy w skali kraju pałac zbudowany w stylu tyrolsko-szwajcarskim, zacznie popadać w ruinę.

Ostatnio jednak pojawiły się w tej sprawie dobre wieści, które potwierdziły wcześniejsze zapowiedzi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Już na początku czerwca tego roku, samorząd zasygnalizował, że pałacyk w Julinie będzie jednym z obiektów, który otrzyma wsparcie finansowe w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2024-2027. Kwota dofinansowania będzie wynosiła prawie 27 mln zł, a koszt całej inwestycji sięgnie prawdopodobnie ponad 42 mln zł.

Cała inicjatywa będzie realizowana przez Muzeum Zamek w Łańcucie w ramach projektu pod nazwą: „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowe, konserwatorskie oraz przebudowę i wykreowanie przestrzeni ekspozycyjnych w Pałacu Myśliwskim w Julinie”.

Celem tego przedsięwzięcia będzie ochrona i zachowanie zabytkowego pałacu, a także udostępnienie go turystom, co przez lata nie było możliwe. Cały obiekt zostanie poddany renowacji, a w planach jest również utworzenie w nim ekspozycji w ramach Muzeum Kultury Leśnej i Łowiectwa.

O tym, jak atrakcyjną destynacją turystyczną na Podkarpaciu może się stać Julin powiedział w rozmowie z TVP Rzeszów marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Myślę, że ten zabytek będzie miał duże znaczenie dla rozwoju turystyki i będzie dodatkową ofertą jeśli chodzi o odwiedzenie Łańcuta. Ktoś chce odwiedzić Muzeum Ulmów, które jest niedaleko Łańcuta, ktoś chce zobaczyć Julin, ktoś chce zobaczyć synagogę. To wszystko będzie wpisane w dedykowane trasy i zwiedzanie, stąd 27 milionów trafi na ten pałacyk. Mamy dokumentację, mamy wszelkie uzgodnienia w tej sprawie.

Co zmieni się w zespole pałacowym w Julinie? Według zapowiedzi samorządu, część pomieszczeń na parterze i piętrze zostanie przebudowana i wzmocniona. Wyremontowana zostanie również konstrukcja stropów i więźby dachowej, przebudowane zostaną też wewnętrzne oraz zewnętrzne instalacje sanitarne i elektryczne. Kwota dofinansowania pozwoli również na zakup potrzebnego sprzętu i mebli. Możliwa będzie również aranżacja wspomnianej wystawy oraz konserwacja zabytków, w tym zastawy stołowej, obrazów i trofeów łowieckich.

Według zapowiedzi Zarządu Województwa Podkarpackiego z czerwca tego roku, prawdopodobne rozpoczęcie prac jest planowane na jesień tego roku. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to z kolei czerwiec 2027 roku.

Warto wspomnieć, że obiekt w Julinie został zbudowany w 1880 roku przez II ordynata łańcuckiego Alfreda Potockiego. W skład zespołu pałacowego obok pałacyku myśliwskiego wchodzą: służbówka, budynek kuchni i lodownia. Sam pałacyk jest zbudowany w stylu tyrolsko-szwajcarskim z modrzewiowych płazów, na rzucie przypominającym literę „T”. Przed laty rodzina Potockich spędzała tu czas pośród zieleni, a pałacyk był bazą wypadową na polowania. W tym miejscu organizowano też uroczyste przyjęcia, na których pojawiali się tak znane osobistości jak choćby książę Stanisław Radziwiłł, arcyksiążę austriacki Rudolf Habsburg-Lotaryński, czy arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg-Lotaryński, następca tronu Austro-Węgier.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama