Według danych Komendy Głównej Policji, tylko w 2023 roku w naszym kraju zaginęły aż 12 722 osoby. W tym gronie przeważają mężczyźni (8 758). Warto dodać, że w minionym roku doszło do zaginięć 2074 osób poniżej 18. roku życia. Z każdym zaginięciem wiąże się inna historia, często tragiczna, zarówno dla nich samych, ale też dla rodzin. Niestety nierzadko zdarza się, że bliscy nawet po latach nie znają losów zaginionych, żyjąc w wielkiej niepewności.
W takich sytuacjach jest jednak pewna nuta optymizmu. Według policyjnych statystyk, większość zaginionych odnajduje się stosunkowo niedługo po zaginięciu. Dodajmy, że aktualne przepisy pozwalają policjantom na pobieranie materiału biologicznego od osób zaginionych, oznaczanie profili DNA tych osób, wprowadzanie ich do bazy danych DNA a następnie porównywanie tych profili z profilami ujawnionych wcześniej zwłok oraz osób. Dzięki temu możliwe jest zakończenie spraw zaginięć nawet sprzed kilku lub kilkunastu lat.
Z policyjnych danych wynika, że w ciągu pierwszych 24 godzin odnajdywanych jest około 30% wszystkich zaginionych, w ciągu pierwszych 48 godzin około 54%, w ciągu pierwszych 7 dni - około 77% a w ciągu pierwszych 30 dni od przyjęcia przez policję zgłoszenia odnajdywanych jest ponad 90% wszystkich zaginionych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku prowadzonych poszukiwań osób zaginionych czas nie jest naszym sprzymierzeńcem
- informuje policja.
Jak podkreślają funkcjonariusze, zaginięcie osoby należy zgłosić jak najszybciej wtedy, kiedy mamy uzasadnione obawy, że jej nieobecność będzie się wiązać z tragicznych w skutkach zdarzeniem. Według obowiązującego prawa, osobę można uznać za zaginiona wówczas, kiedy nie jest możliwe ustalenie miejsca jej pobytu oraz zapewnienie jej ochrony życia, zdrowia lub wolności, a także udzielenie koniecznej pomocy.
Warto zaznaczyć, że czynności związane z poszukiwaniem osoby zaginionej policja prowadzi przez 10 lat od dnia przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu osoby pełnoletniej, 5 lat od dnia zaginięcia osoby, która w chwili składania zawiadomienia o zaginięciu miała ukończone 70 lat, a także 10 lat od dnia, w którym osoba zaginiona osiągnęłaby pełnoletność. Mimo upływu tych terminów, w policyjnych bazach jeszcze przez najbliższe 25 lat figurują profile osób zaginionych.
Niestety nie we wszystkich profilach zaginionych osób w policyjnej bazie widnieją fotografie, które ułatwiłyby rozpoznanie. Aktualnie podkarpacka policja poszukuje 61 zaginionych. Zobaczcie zdjęcia 56 z nich. Może ich widzieliście? Wtedy natychmiast powiadomcie odpowiednie służby.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.