reklama

Śnięte ryby w zbiorniku wodnym „Stary Lubliniec” na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PBOT

Śnięte ryby w zbiorniku wodnym „Stary Lubliniec” na Podkarpaciu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

foto PBOT

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW sobotę, 6 lipca 2024 r., żołnierze 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali zaangażowani w działania ratownicze na terenie zbiornika wodnego „Stary Lubliniec” w gminie Cieszanów, gdzie stwierdzono masowe śnięcie ryb. Na powierzchni zbiornika odkryto ponad tonę martwych ryb, co skłoniło władze do podjęcia natychmiastowych działań.
reklama

Informacje o katastrofie ekologicznej dotarły do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w czwartek, wskazując na tzw. przyduchę jako przyczynę masowego śnięcia ryb. W odpowiedzi na tę sytuację, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul poleciła dostarczenie na miejsce zdarzenia niezbędnego sprzętu do wyławiania ryb. Na apel wójta gminy Cieszanów, który zgłosił brak możliwości samodzielnego rozwiązania problemu, wojewoda podjęła decyzję o wsparciu działań przez żołnierzy Wojska Polskiego.

– W porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej skierowaliśmy na miejsce żołnierzy. W sobotę rano nad zbiornikiem odbyła się także narada służb i inspekcji, które monitorują sytuację i koordynują działania. Uruchomiono pompy, które mają pomóc w natlenieniu wody. Śnięte ryby są odławiane i będą wywożone do utylizacji. Mam nadzieje, że uda się uratować jak najwięcej ryb. Sytuacja nie zagraża okolicznym mieszkańcom

reklama

– mówiła wojewoda Teresa Kubas-Hul.

Na miejscu pracowali żołnierze 20 PBOT, strażacy PSP i OSP, policja, przedstawiciele Wód Polskich, Sanepidu, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Cała operacja była monitorowana przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Po południu specjalistyczna firma zajęła się odbiorem śniętych ryb do utylizacji.

Działania te mają na celu nie tylko usunięcie martwych ryb z powierzchni zbiornika, ale również zapobieżenie dalszemu pogorszeniu się jakości wody. Uruchomienie pomp do natlenienia wody jest kluczowym elementem w ratowaniu reszty ryb i stabilizacji ekosystemu zbiornika „Stary Lubliniec”.

Mieszkańcy okolicznych miejscowości mogą być spokojni – sytuacja nie stanowi zagrożenia dla ich zdrowia ani bezpieczeństwa. Akcja ratunkowa jest kontynuowana, a władze zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama