reklama

Superbakteria w polskich szpitalach. Wprowadzane są obostrzenia. Jak jest w Sanoku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Superbakteria w polskich szpitalach. Wprowadzane są obostrzenia. Jak jest w Sanoku? - Zdjęcie główne

foto Redakcja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o wykryciu przypadków bakterii Klebsiella pneumoniae NDM (New Delhi) w szpitalach w Poznaniu i Warszawie. Bakteria ta, znana także jako superbakteria New Delhi, jest oporna na niemal wszystkie dostępne antybiotyki, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Dyrektor sanockiego szpitala uspokaja.
reklama

Szpital Miejski im. Strusia w Poznaniu podjął natychmiastowe działania prewencyjne, wprowadzając tymczasowe ograniczenie odwiedzin pacjentów na oddziale chorób wewnętrznych. Ograniczenia te obejmują zakaz wstępu dla osób z objawami infekcji górnych dróg oddechowych, skrócenie godzin odwiedzin oraz limit jednej osoby przy łóżku pacjenta. Dodatkowe środki ostrożności dotyczą odwiedzin pacjentów przebywających w izolatkach, gdzie wizyty są ograniczone do 5 minut, a odwiedzający muszą nosić jednorazowe rękawiczki i fartuchy.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że przypadki zakażeń superbakterią New Delhi odnotowano także na oddziale urologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie. Szpital wdrożył odpowiednie działania zapobiegawcze i przeciwepidemiczne, aby unieszkodliwić źródło zakażenia. Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, potwierdziła, że sytuacja jest pod kontrolą, a szpital monitoruje pacjentów i personel.

reklama

Bakteria Klebsiella pneumoniae NDM najczęściej występuje w jelitach, gdzie zazwyczaj nie powoduje problemów zdrowotnych. Jednak u osób z obniżoną odpornością, takich jak pacjenci poddawani chemioterapii czy leczeniu na oddziałach intensywnej terapii, może prowadzić do poważnych zakażeń. Bakteria rozprzestrzenia się głównie poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem.

Objawy zakażenia obejmują kaszel, duszności, bóle i zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, wysoką gorączkę, dreszcze, bóle stawów, zaburzenia przewodu pokarmowego oraz ogólne osłabienie organizmu. W najcięższych przypadkach zakażenie może prowadzić do zapalenia płuc, pęcherza moczowego oraz sepsy, której śmiertelność może sięgać nawet 50%.

Szpital w Sanoku, którego dyrektorem jest Grzegorz Panek, również podjął środki ostrożności. Każdy pacjent przyjmowany do placówki, zwłaszcza osoby przybywające z innych szpitali lub krajów, gdzie występuje bakteria NDM, jest poddawany rutynowym badaniom. W przypadku wykrycia bakterii pacjent jest izolowany i poddawany odpowiedniemu leczeniu oraz reżimowi sanitarnemu.

reklama

Tak jak przy każdej chorobie o podłożu bakteryjnym sprawdzamy pacjentów. Mamy odpowiedni sprzęt i możliwości ku temu. Jeśli pacjent przychodzi do nas z innych szpitali lub z krajów gdzie mogła wystąpić ta bakteria, to jest poddawany rutynowym badaniom pod tym kątem. Gdyby się okazało, że pacjent ma taką bakterię, zadziałamy natychmiastowo, przenosząc go do izolatki  wdrażając odpowiednie leczenie i reżim sanitarny. To wszystko wynika z wywiadu z pacjentem podczas przyjęcia na oddział

- informuje nas dyrektor sanockiego szpitala Grzegorz Panek.

Sytuacja z bakterią Klebsiella pneumoniae NDM jest nadal monitorowana, a szpitale w całym kraju wdrażają dodatkowe procedury bezpieczeństwa, aby chronić pacjentów i personel medyczny przed zakażeniem.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama