Via Carpatia jest projektem nie tylko polskim, ale ogólnoeuropejskim. Międzynarodowa trasa połączy Kłajpedę na Litwię z Salonikami w Grecji. Ponadto zintegruje systemy transportowe Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Turcji. W dłuższej perspektywie szlak ma pozytywnie wpłynąć na zwiększenie atrakcyjności Europy Środkowo-Wschodniej jako miejsca do lokowania inwestycji. W założeniu efektem tego będzie wzrost zatrudnienia, a także na zwiększenie wymiany handlowej i mobilności obywateli.
Na polskiej części Via Carpatia zostanie ona poprowadzona drogą ekspresową S19. Łącznie na odcinku od węzła Babica do Jawornika, mającym 11,6 kilometra, powstanie aż siedem estakad, sześć wiaduktów oraz trzy przejścia dla zwierząt. Będzie to możliwe w dużej mierze dzięki „Karpatce”, czyli ogromnej maszynie, która ma za zadanie wydrążenie tunelu o długości 2,3 km.
Aktualnie trwają pracę nad jedną z najtrudniejszych estakad noszącą nazwę ES-26. To właśnie na niej różnica poziomów wyniesie aż 120 metrów, a spadek dróg sięgnie 15 proc. Według informacji docierających z Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, na tak stromym odcinku nie mogą przejechać w pełni wyładowane „gruszki” z betonem, co powoduje dłuższy czas pracy.
Warto wspomnieć, że estakada ES-26 będzie w Polsce rekordowa. Aby ją wybudować, użyte zostaną pale mające średnicę 1,5 metra, a najdłuższe z nich sięgną rekordowej głębokości 42,5 metra. Ponadto w najdłuższym miejscu ES-26 będzie miała 80 metrów wysokości.
To nie jedyne imponujące liczby związane z siedmioma estakadami, które powstaną na drodze krajowej S19. Jedna z nich będzie mieć długość 1,15 kilometra, a wysokość jej filarów będzie wynosiła około 100 metrów. A to wszystko w malowniczym otoczeniu wzniesień, dolin, jarów, a także płynącej wody.
Warto zaznaczyć, że jest to inwestycja imponująca, ale też bardzo kosztowna. Umowa na ten odcinek Via Carpatia, podpisana w lutym 2022 roku, opiewa na 1,45 miliarda złotych. Według zapowiedzi wstępny termin oddania trasy jest zaplanowany na wrzesień 2026 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.