Po wielu trudach realizacja budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki będzie mogła wystartować. W środę umowę w tej sprawie podpisali prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek oraz członek zarządu Mirbud S.A., Tomasz Sałata. To właśnie ta firma najpierw przedstawi projekt PCLA, a następnie wybuduje nowy stadion przy ul. Wyspiańskiego. Arena powstanie w miejscu aktualnego stadionu klubu CWKS Resovia.
To ważny dzień dla naszego miasta. Do tej pory konferencji o stadionie była cała masa. Czasem nasi mieszkańcy mieli prawo utracić wiarę w to, czy naprawdę zmierzamy do budowy. Dzisiaj chcemy wysłać wyraźny sygnał do mieszkańców i środowiska sportowego, że robimy to dla nich, dla cudownych młodych talentów, które zasługują, żeby ćwiczyć, trenować i zdobywać sukcesy w warunkach XXI wieku
- powiedział podczas konferencji prasowej włodarz miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek.
W XXI wieku najstarszy klub piłkarski w Polsce nie może wyglądać tak, jak w tej chwili. Jak mamy stać się metropolią, to musimy takie projekty realizować, nawet jeśli kosztują i są trudne. Robimy to dla przyszłych pokoleń. Będziemy mieć jeden z lepszy kompleksowych ośrodków szkolenia lekkoatletycznego w Polsce
- dodał Fijołek, który w nocy z niedzieli na poniedziałek mógł być pewny reelekcji po wyborach samorządowych.
Przypomnijmy, że inwestycja związana z budową Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki wzbudzała od lat spore emocje. Nasiliły się one w ostatnich miesiącach, ponieważ mimo zapewnień Urzędu Miasta dotyczących realizacji tego przedsięwzięcia, na drodze stawał albo brak wystarczających środków finansowych, albo odwołania od przetargów. Co za tym idzie, działania związane z jedną z największych rzeszowskich inwestycji wciąż nie mogły nabrać rzeczywistego rozpędu. Ostatecznie po perypetiach na początku kwietnia udało się znaleźć dodatkowe środki finansowe na pokrycie kosztów inwestycji.
Po podpisaniu umowy firma Mirbud S.A. otrzymała pół roku na zaprojektowanie inwestycji, a następnie dwa lata na wybudowanie nowego stadionu Resovii. Wszystko wskazuje więc na to, że przed zakończeniem 2026 roku powstanie długo oczekiwane Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. Koszt tej inwestycji ma wynieść 194 mln zł.
Nasze doświadczenie w realizacji obiektów kubaturowych, głównie sportowych jest gwarantem, że umowny termin, jak i jakoś prac będą satysfakcjonujące
- podkreślił Tomasz Sałata z Mirbud S.A. Zaznaczył, że firma przez niego reprezentowana zbudowała już stadiony ŁKS-u Łódź, Wisły Płock, a w tym roku odda do użytkowania sportową arenę Odry Opole.
A jak będzie wyglądał harmonogram prac związanych z powstanie PCLA? Jeszcze w 2024 roku zrealizowana zostanie rozbiórka obecnego stadionu Resovii. Prace mają się rozpocząć pod koniec lata, jednak początkowo mają być realizowane w ograniczonym zakresie, aby umożliwić sportowcom treningi na jeszcze istniejącym stadionie. W tym czasie będzie realizowane przygotowanie projektu nowej areny, a także załatwiane będą sprawy administracyjne. Jeszcze w tym roku rozpoczną się też działania związane z umocnieniem gruntu pod przyszłą inwestycję polegające na pracach ziemnych i fundamentowych. W 2025 roku kontynuowane będzie wznoszenie areny w stanie surowym, aby przed zimą obiekt był przygotowany do wykończenia wewnątrz. Ten etap nastąpi już w 2026 roku. Umowny termin zakończenia inwestycji i oddania areny do użytkowania jest zaplanowany na 31 października 2026 roku. Jak podkreślił przedstawiciel firmy Mirbud S.A., w pracach będzie uczestniczyć nawet około 500 osób.
Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki ma być nowoczesnym centrum lekkoatletycznym z pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim. Ma powstać na bazie obiektu, który mieści się przy ul. Wyspiańskiego, po wcześniejszym zburzeniu dawnego stadionu. Obiekt ma zawierać między innymi krytą sześciotorową bieżnię liczącą 400 metrów, a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą 150 metrową bieżnię. Znajdą się tam także trybuny mogące pomieścić na zadaszonych miejscach 7 947 kibiców, siłownię oraz strefę fizjoterapii.
Według zapowiedzi Urzędu Miasta Rzeszowa, będzie jednym z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce. Ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów, czy mistrzostw Europy U23, U20, U18. Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z naturalnej trawy i wyposażone w system nawadniania i podgrzewania. Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty. I to właśnie ta funkcja ma zapewnić obiektowi wystarczające finansowanie, ponieważ koszt jego użytkowania jest szacowany na kilka milionów złotych rocznie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.