Turyści, którzy jadą w Bieszczady, a przejeżdżają przez Ustrzyki Dolne oraz Ustjanową, powinni zatrzymać się tu na dłużej. Jednym z głównych powodów jest otwarta w drugiej połowie lipca 2023 roku, wieża widokowa zlokalizowana w paśmie Żukowa, a dokładniej na Holicy.
Znakomite usytuowanie obiektu
Wieża widokowa na Holicy. Na popularność tego miejsca wpływa przede wszystkim jej usytuowanie. Holica to wzniesienie znajdujące się nad Ustrzykami Dolnymi w Górach Sanocko-Turczańskich, zaliczane do Korony Ustrzyckich Gór, czyli projektu stworzonego w celu promocji wzniesień znajdujących się w pobliżu miasta. Holica mierzy 761 m n.p.m. i jest znana głównie z tras narciarstwa biegowego oraz pięknych widoków. Oprócz wieży znajduje się tam drewniana wiata z zadaszeniem, miejsce na grilla, ławki oraz tablice informacyjne.Wieża widokowa znajduje się dokładnie na Wschodniobeskidzkim Obszarze Chronionego Krajobrazu w Teleśnicy Oszwarowej, w paśmie górskim Żuków. To konstrukcja nośna osadzona na fundamencie z żelbetowej płyty. W większości została ona wykonana z drewna, gdyż założeniem architektów było to, by wkomponowała się w naturalny krajobraz. Ponadto stalowe elementy pomalowano w odcieniu zbliżonym do drewna. Najwyżej położony podest został przykryty czterospadowym dachem, na którym są zamontowane panele fotowoltaiczne. Obiekt, którego łączna wysokość wynosi prawie 35 metrów wyposażono w dwa podesty widokowe na poziomie 17 i 30 metrów, które zapewniają wszystkim odwiedzającym niezapomniane wrażenia dzięki rozciągającym się krajobrazom na pobliskie miejscowości, Zatokę Teleśnicką czy bieszczadzkie szczyty.
Co zobaczymy z wieży widokowej na Holicy?
Od północy zobaczymy Ustrzyki Dolne i wzgórza Gór Słonnych. Na zachód od miasta będą to: Wielki i Mały Król oraz Kamienna Laworta, z kolei na wschód: Gromadzyń i Orlik. Na południu dostrzeżemy grzbiety gór Sanocko-Turczańskich otaczających Jezioro Solińskie, jednak samego zalewu nie dojrzymy, a jedynie Zatokę Teleśnicką. Dalej znajdują się już bieszczadzkie pasma – od Gniazda Tarnicy i Halicza, poprzez Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską, aż do Smereka.Przewidywana ilość osób do jednoczesnego przebywania w tym miejscu wynosi 35. Na szczyt wejdziemy drewnianymi schodami o szerokości 1 metra, które umożliwiają równoczesny ruch w kierunkach „góra-dół”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.