reklama

Wieża widokowa na Holicy. Widok na Bieszczady i okoliczne tereny zapiera dech w piersiach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wieża widokowa na Holicy. Widok na Bieszczady i okoliczne tereny zapiera dech w piersiach [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
53
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościOtwarta w lipcu 2023 roku, wieża widokowa na Holicy, nieopodal Ustrzyk Dolnych, stała się hitem turystycznym. Osoby odwiedzające to miejsce zwracają uwagę przede wszystkim na trasę prowadzącą do wieży oraz widoki, jakie można podziwiać z wysokości platformy.
reklama

Turyści, którzy jadą w Bieszczady, a przejeżdżają przez Ustrzyki Dolne oraz Ustjanową, powinni zatrzymać się tu na dłużej. Jednym z głównych powodów jest otwarta w drugiej połowie lipca 2023 roku, wieża widokowa zlokalizowana w paśmie Żukowa, a dokładniej na Holicy.

Znakomite usytuowanie obiektu

Wieża widokowa na Holicy. Na popularność tego miejsca wpływa przede wszystkim jej usytuowanie. Holica to wzniesienie znajdujące się nad Ustrzykami Dolnymi w Górach Sanocko-Turczańskich, zaliczane do Korony Ustrzyckich Gór, czyli projektu stworzonego w celu promocji wzniesień znajdujących się w pobliżu miasta. Holica mierzy 761 m n.p.m. i jest znana głównie z tras narciarstwa biegowego oraz pięknych widoków. Oprócz wieży znajduje się tam drewniana wiata z zadaszeniem, miejsce na grilla, ławki oraz tablice informacyjne.

reklama

Wieża widokowa znajduje się dokładnie na Wschodniobeskidzkim Obszarze Chronionego Krajobrazu w Teleśnicy Oszwarowej, w paśmie górskim Żuków. To konstrukcja nośna osadzona na fundamencie z żelbetowej płyty. W większości została ona wykonana z drewna, gdyż założeniem architektów było to, by wkomponowała się w naturalny krajobraz. Ponadto stalowe elementy pomalowano w odcieniu zbliżonym do drewna. Najwyżej położony podest został przykryty czterospadowym dachem, na którym są zamontowane panele fotowoltaiczne. Obiekt, którego łączna wysokość wynosi prawie 35 metrów wyposażono w dwa podesty widokowe na poziomie 17 i 30 metrów, które zapewniają wszystkim odwiedzającym niezapomniane wrażenia dzięki rozciągającym się krajobrazom na pobliskie miejscowości, Zatokę Teleśnicką czy bieszczadzkie szczyty.

reklama

Co zobaczymy z wieży widokowej na Holicy?

Od północy zobaczymy Ustrzyki Dolne i wzgórza Gór Słonnych. Na zachód od miasta będą to: Wielki i Mały Król oraz Kamienna Laworta, z kolei na wschód: Gromadzyń i Orlik. Na południu dostrzeżemy grzbiety gór Sanocko-Turczańskich otaczających Jezioro Solińskie, jednak samego zalewu nie dojrzymy, a jedynie Zatokę Teleśnicką. Dalej znajdują się już bieszczadzkie pasma – od Gniazda Tarnicy i Halicza, poprzez Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską, aż do Smereka.

reklama

Przewidywana ilość osób do jednoczesnego przebywania w tym miejscu wynosi 35. Na szczyt wejdziemy drewnianymi schodami o szerokości 1 metra, które umożliwiają równoczesny ruch w kierunkach „góra-dół”.

Wieża widokowa na Holicy - jak dojść?

Najchętniej wybierana przez turystów ścieżka rozpoczyna się przy drodze prowadzącej z Ustjanowej Dolnej w kierunku Łobozewa, a dalej Soliny. Jadąc od Ustrzyk Dolnych, w Ustjanowej Dolnej (drogowskaz Łobozew) skręcamy w lewo z drogi krajowej nr 84. Następnie przejeżdżamy 1,5 kilometra i po lewej stronie możemy dostrzec parking. Tam pozostawiamy pojazd i rozpoczynamy wędrówkę po wyszutrowanej ścieżce z miejscowymi większymi wzniesieniami. To trasa, którą można przemierzyć nie tylko pieszo, ale również na rowerze, a rodzice bez problemu przejadą tamtędy wózkiem z dzieckiem. Od parkingu do wieży widokowej jest 4,5 kilometra, a przejście (w jedną stronę) zajmuje około 1 godzinę 10 minut.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama