reklama

Wtedy spójrzcie w niebo. Zorza polarna będzie widoczna nad Polską

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Wtedy spójrzcie w niebo. Zorza polarna będzie widoczna nad Polską - Zdjęcie główne

Zorza polarna nad Polską? To już niedługo! | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościFacebookowa strona "Z głową w gwiazdach" poinformowała o prognozowanej przez NASA i NOAA burzy magnetycznej G4, która może umożliwić bezproblemowe obserwacje zorzy z Polski.
reklama

"Alarm zorzowy" to informacja o zwiększonej aktywności zorzy polarnej, zazwyczaj wydawana przez instytucje zajmujące się monitorowaniem przestrzeni kosmicznej, takie jak stacje meteorologiczne lub obserwatoria astronomiczne. Taki alarm oznacza, że istnieje wysoka szansa, że zorza polarna będzie widoczna na danym obszarze, nawet w regionach, gdzie normalnie się jej nie obserwuje.

Taki dzień już się zbliża, bo to już dziś, 10 października. Zorza polarna pojawia się, gdy naładowane cząsteczki wiatru słonecznego zderzają się z ziemską atmosferą, powodując świecenie na niebie w charakterystycznych kolorach (zielonym, czerwonym, fioletowym). Alarm zorzowy może również wynikać z intensywnego rozbłysku słonecznego lub koronalnego wyrzutu masy, który zwiększa aktywność zorzy polarnej.

reklama

Wszyscy lubimy oglądać to zjawisko, dlatego możemy spojrzeć wieczorem w niebo i spróbować ją dostrzec. Ostatnio zjawisko zorzy, która została także uwieczniona nad Rzeszowem, miało miejsce w listopadzie. Internauci z naszego regionu zalali Facebooka i inne media społecznościowe fantastycznymi fotografiami zorzy polarnej.

reklama

- Czasem ludzie, widząc po raz pierwszy zorzę używają do jej opisania mocny porównań jak "koniec świata" albo "Armageddon". Ja przy takich "końcach świata" uśmiecham się tylko pod nosem, bo przeżywałem to już nie raz. Ale ten raz był inny. Nawet ktoś tak doświadczony światłami północy jak ja, mógł złapać się za głowę i pomyśleć, że niebo za chwilę zwali nam się na głowę! Takie zjawisko było możliwe dzięki kumulacji energii w atmosferze podczas długotrwałej burzy magnetycznej. Parametr Bz utrzymywał się na wartościach ujemnych od dobrych kilku godzin.

- dzieli się relacjami autor profilu "Z głową w gwiazdach". 

W naszym regionie najlepszym miejscem do oglądania zorzy są Bieszczady – chociaż to południowa Polska, Bieszczady oferują jedno z najmniejszych zanieczyszczeń światłem w kraju. Są popularnym miejscem dla obserwatorów nieba. Natomiast zjawisko to bywa tak rozległe, że zorzę można ujrzeć nawet nad naszymi domami w różnych częściach podkarpackich. 

reklama

Udało wam się dostrzec zorzę na niebie? Wyślijcie do nas zdjęcia, a chętnie umieścimy je na naszym fanpage'u! 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu rzeszow24.info. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama