reklama

Nadleśnictwo Kolbuszowa przestrzega. Chcąc im pomóc możemy tylko zaszkodzić

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Nadleśnictwo Kolbuszowa przestrzega. Chcąc im pomóc możemy tylko zaszkodzić - Zdjęcie główne

Młode sarny rodzą się na przełomie maja i czerwca. | foto Archiwum Korso

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Młode sarny, jelenie, zające czy podloty ptaków nie są wcale takie bezbronne i porzucone, jakby się nam mogło wydawać.
reklama

 W ostatnich tygodniach możemy cieszyć się typowo wiosenną pogodą. Gdy nastają trochę wyższe temperatury, ciężko nam usiedzieć w domu i ruszamy na spacery na świeżym powietrzu. 

- Odwiedzając leśne ostępy, obserwujemy wybudzoną z zimowego snu przyrodę i zdarza się nam niejednokrotnie zauważyć podloty ptaków, chowające się pod krzewami, lub przy odrobinie szczęścia ukrytą w zaroślach młodą sarnę. Rozglądamy się zdziwieni, że nigdzie nie ma ich rodziców i myślimy, jak pomóc

- opowiada Kinga Mazur, przedstawicielka Nadleśnictwa Kolbuszowa.

- Tylko takie młode zwierzaki zazwyczaj wcale nie potrzebują naszej pomocy, a ich dotykanie czy głaskanie może mieć dla nich i ich rodziców opłakane skutki

- przestrzega.

Jak zauważa pracownica nadleśnictwa, samica sarny, zwana kozą, rodzi swoje młode w odosobnieniu, a później pozostawia je w ukryciu, gdzieś w wysokich trawach, właśnie po to, aby ochronić je przed drapieżnikami.

W pierwszych dniach życia młode koźlę jest odwiedzane przez swoją mamę i regularnie karmione. Podobnie jest z młodymi ptakami, gdy wychodzą z gniazda i uczą się latać. Niejednokrotnie kryją się w zaroślach albo na ziemi pod najbliższymi krzewami, głośno nawołując rodziców, którzy przylatują i przynoszą różne smaczne kąski.

Zwierzęta mają różne taktyki przetrwania i doskonale sobie radzą same.

- Pamiętajmy, żeby nie zabierać młodych zwierząt z lasu, a być może kiedyś spotkamy je jeszcze podczas leśnego spaceru, gdy będą już dorosłe

- podkreśla Kinga Mazur.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama