15 sierpnia przypada święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Święto zostało wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. 11 marca 2022 r. zastąpioną ją ustawą o obronie Ojczyzny. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Centralne obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się w stolicy naszego kraju, czyli Warszawie. Tam zobaczymy m.in. defiladę wojskową. Uroczystości odbędą się także w stolicy Podkarpacia, czyli Rzeszowie. O godz. 9:30 w Kościele Garnizonowym (przy ul. Reformackiej) odbędzie się msza święta. Następnie w okolicach godz. 10:20 przed tablicami pamiątkowymi umieszczonymi na murach świątyni odbędzie się uroczysty apel. W planie uroczystości są także przemówienia okolicznościowe, wręczenie odznaczeń i wyróżnień, apel pamięci i salwa honorowa oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.
Uroczystości wojskowe odbędą się także w Tarnobrzegu, a dokładnie na dziedzińcu Zamku Tarnowskich. Właśnie tam upamiętniona zostanie 104. rocznica Cudu nad Wisłą, a także fakt, że w obronie kraju walczyli wówczas mieszkańcy Tarnobrzega i okolic, tzw. Ochotnicy Dzikowscy. Z okazji wspomnienia tego wydarzenia o godz. 16:00 rozpocznie się bieg „Dzieci dla Ochotników Dzikowskich 1920” na dystansie 1920 metrów, a na godz. 17:00 zaplanowane jest złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą nazwiska wszystkich 53 Ochotników Dzikowskich 1920 r. Ponadto odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Artura hr. Tarnowskiego i Jana A. hr. Tarnowskiego.
Sporo będzie się działo także w Stalowej Woli. Jak podkreślił prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny, Święto Wojska Polskiego to szczególny moment i czas, w którym warto podziękować żołnierzom za ich oddanie i poświęcenie. Obchody rozpoczną się o godzinie 16:00 uroczystą mszą świętą w intencji Wojska Polskiego i Ojczyzny, która odbędzie się w Bazylice Konkatedralnej. Następnie, o godzinie 17:00, od Bazyliki Konkatedralnej na Plac Piłsudskiego wyruszy defilada z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego - Garnizon Nisko, Mażoretek "Różanki" oraz Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Oficjalne uroczystości wojskowe rozpoczną się na Placu Piłsudskiego o godzinie 17:30.
Dodatkowo, w godzinach od 16:00 do 19:00, Plac Piłsudskiego zamieni się w wielką wystawę sprzętu wojskowego. Zwiedzający będą mogli zobaczyć najnowsze osiągnięcia techniki wojskowej produkowanej przez HSW S.A., a także sprzęt używany przez Garnizon Nisko. Przygotowane zostaną również stoiska promocyjne różnych formacji wojskowych, prezentujące mundury, broń oraz inne elementy wyposażenia. Przybyli na uroczystości będą mieli także możliwość podziwiania pokazów mażoretek oraz spróbowania tradycyjnej żołnierskiej grochówki.
Na wojskowe świętowanie zaprosił także burmistrz Miasta Sanoka, a także dowódca 35. Batalionu Lekkiej Piechoty w Sanoku. Uroczystości w Sanoku wystartują o godz. 11:00, kiedy to rozpocznie się msza święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Następnie kompania wojska przemaszeruje na plac św. Jana, gdzie przed pomnikiem Synom Ziemi Sanockiej odbędzie się apel poległych, salwa honorowa i złożone zostaną znicze oraz kwiaty.
Święto Wojska Polskiego odbędzie się również w Nisku. O godz. 12:00 w Sanktuarium św. Józefa rozpocznie się msza święta, a następnie wojskowi wraz z przybyłymi gośćmi przemaszerują na Plac Wolności. Tam zaplanowano apel pamięci, salwę honorową oraz złożenie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem Wdzięczności i Orląt Lwowskich.
Huczne świętowanie zapowiada się także w Dębicy, a dokładnie w Parku przy Muzeum Regionalnym. Tradycyjnie w Święto Wojska Polskiego przed dębicką publicznością wystąpi Miejska Orkiestra Dęta. W tym roku utwory legionowe, partyzanckie i współczesne pieśni patriotyczne muzycy zaprezentują w Parku przy Muzeum Regionalnym. Koncertowi będzie towarzyszyć piknik bezpieczeństwa. Na godz. 17:00 zaplanowano koncert Miejskiej Orkiestry Dętej dedykowany pamięci Jerzego Żuławskiego. Muzycy pod dyrekcją Marka Rudy wprowadzą uczestników w atmosferę zadumy nad historią i tradycją Polski, jednocześnie oddając hołd Żuławskiemu jako wybitnemu mieszkańcowi regionu. Zaprezentują m.in. „Warszawiankę”, „Marsz 5 płk strzelców konnych” oraz „Czerwone maki na Monte Casino”. Nie zabraknie także współczesnych utworów patriotycznych jak: „Tango na głosi jeszcze jedną orkiestrę” z repertuaru Maryli Rodowicz czy „Powrócisz tu” – Ireny Santor. Ponadto w godzinach 16:00 – 19:00 trwać będzie piknik bezpieczeństwa, w ramach którego przeprowadzona zostanie gra terenowa. Dodatkowo swoje stoiska przygotuje m.in. Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu oraz 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.