reklama

Wojsko zawodowe wraca do Sanoka! Utworzono 203. Batalion Obrony Pogranicza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Burmistrz Miasta Sanoka Tomasz Matuszewski - Mieszkańcy

Wojsko zawodowe wraca do Sanoka! Utworzono 203. Batalion Obrony Pogranicza - Zdjęcie główne

foto Burmistrz Miasta Sanoka Tomasz Matuszewski - Mieszkańcy

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSanok ponownie staje się ważnym punktem na mapie obronności kraju. Na ulicy Przemyskiej utworzono 203. Batalion Obrony Pogranicza, który docelowo ma liczyć około 700 żołnierzy, z czego połowa będzie służyła zawodowo. Nowa jednostka ma wspierać działania Straży Granicznej oraz odpowiadać za obronę granic w czasie wojny.
reklama

 

reklama

Nowa jednostka na ul. Przemyskiej

Dowódca Garnizonu Przemyśl i 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk. Daniel Błotko, oraz dowódca nowo utworzonego 203. Batalionu Obrony Pogranicza, ppłk. Gerard Widziewicz, poinformowali, że jednostka stacjonuje już w budynku przy ul. Przemyskiej, gdzie powstaje również nowoczesna infrastruktura kwaterunkowo-garażowa. Docelowo batalion będzie liczył około 700 żołnierzy, którzy będą odpowiadać za działania na terenie powiatów sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego.

Wsparcie Straży Granicznej

Podstawowym zadaniem żołnierzy batalionu będzie wspieranie działań Straży Granicznej w czasie pokoju, zwłaszcza na odcinku granicznym. W razie konfliktu zbrojnego jednostka będzie odpowiedzialna za obronę granic Polski. Nazwa KOP nawiązuje do historycznego Korpusu Ochrony Pogranicza, który istniał przed II wojną światową.

reklama

Bezpieczeństwo lokalne i zarządzanie kryzysowe

Oprócz wsparcia na granicy, żołnierze 203. Batalionu będą realizować zadania związane z zarządzaniem kryzysowym i współpracować z lokalnymi służbami na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Ważnym elementem ich działalności będzie również promowanie postaw patriotycznych i współpraca z lokalną społecznością.

Kontynuacja tradycji wojskowych Sanoka

Sanok od lat ma silne tradycje wojskowe. W okresie międzywojennym stacjonował tu 2. Pułk Strzelców Podhalańskich, a nowo utworzony batalion nawiązuje do tej chlubnej historii. Planowane jest również nadanie jednostce oficjalnej nazwy, w której znajdzie się przymiotnik „sanocki”, co dodatkowo podkreśli jej więź z miastem.

reklama

Współpraca pomiędzy 203. Batalionem Obrony Pogranicza a lokalnymi instytucjami zostanie zainicjowana symbolicznym podpisaniem listu intencyjnego. To nowy, ważny rozdział w historii miasta, który umacnia Sanok jako istotny punkt na mapie polskiej obronności.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama