reklama

Alarm w dostępności kluczowych leków. Co czeka pacjentów w kwietniu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay.com

Alarm w dostępności kluczowych leków. Co czeka pacjentów w kwietniu? - Zdjęcie główne

Jakich leków może brakować w kwietniu? | foto Pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światNowe regulacje w sprawie leków refundowanych mają wspierać polski rynek farmaceutyczny i promować krajową produkcję. Czy odczują to pacjenci? Jakich leków może brakować w kwietniu?
reklama

Od kwietnia, pacjenci mogą oczekiwać niższych cen leków, szczególnie tych wyprodukowanych w Polsce. Zgodnie z nowymi regulacjami, ceny leków z polskimi składnikami spadną o 15%, a pozostałe produkowane w kraju będą tańsze o 10%.

reklama

Te zmiany są częścią szeroko zakrojonej nowelizacji ustawy mającej na celu wzmocnienie bezpieczeństwa lekowego i promowanie krajowej produkcji farmaceutycznej.

reklama

Rozporządzenie oraz lista leków na stronie MZ

Lista leków, które będą tańsze, jest dostępna na stronie Ministerstwa Zdrowia i zawiera zarówno popularne leki przeciwcukrzycowe, jak i inne niezbędne medykamenty. Chociaż obniżki mogą wydawać się nieznaczne dla niektórych leków, w przypadku droższych terapii, pacjenci mogą zauważyć znaczne różnice w cenach.

Farmaceuci alarmują o możliwości braków w aptekach

Niestety, obok dobrych wiadomości pojawiają się również obawy o dostępność kluczowych leków, zwłaszcza w terapii niepłodności, ADHD, nadciśnienia czy cukrzycy typu 2. Eksperci alarmują o potencjalnych brakach w dostawach niektórych medykamentów, co może stworzyć dodatkowe wyzwania dla pacjentów.

reklama

Tańsza marihuana lecznicza

Z drugiej strony, spadają ceny marihuany leczniczej, co może przynieść ulgę pacjentom korzystającym z tej formy terapii i pozwolić im zaoszczędzić na kosztach leczenia. Być może ten spadek cen związany jest z ich ogromną sprzedażą. Ekonomista Rafał Mundry zamieścił w swoim profilu na serwisie X dane dotyczące sprzedaży medycznej marihuany na przestrzeni ostatnich kilku lat.

"Ogromny wzrost. Czy to już legalizacja (jak w Niemczech)? Czy tak mocno się rozchorowaliśmy?" - pisze Mundry.

Z opublikowanych przez niego danych (otrzymanych z MZ) wynika, że sprzedaż marihuany medyczne na receptę wzrosła lawinowo. W roku 2019 zrealizowano 2909 recept na kwotę nieco ponad 32 tys. zł, a w 2023 r. ponad 276 tys. recept na kwotę ponad 4,6 mln złotych.

reklama

Wszystkie te zmiany pokazują dynamicznie zmieniający się krajobraz rynku farmaceutycznego w Polsce, podkreślając znaczenie aktualizacji w polityce zdrowotnej i dostępie do leków. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama