W ramach reformy planistycznej każda gmina w Polsce ma obowiązek sporządzić dokument, jakim jest plan ogólny, który zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z ustawą, plan ogólny powinien zostać uchwalony do końca 2025 r. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego utraci swoją moc z dniem 31 grudnia 2025 r.
Zrównoważona i harmonijna
Plan ogólny to dokument planowania przestrzennego stanowiący akt prawa miejscowego i bazę w zakresie ustalania przeznaczenia terenu, określenia sposobu zagospodarowania i warunków zabudowy w sporządzanych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz stanowiący podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy.Zawarte w planie ogólnym podstawowe ustalenia urbanistyczne oraz ich odniesienie do wydawanych decyzji o warunkach zabudowy mają pozwolić na kontynuację polityki rozwoju gminy w sposób zrównoważony i harmonijny.
Plan obowiązkowo będzie ustalał strefy planistyczne, w tym ich profil funkcjonalny (określenie sposobu zagospodarowania poszczególnych terenów), gminne standardy urbanistyczne (określenie maksymalnej nadziemnej intensywności zabudowy, maksymalnej wysokości zabudowy, maksymalnego udziału powierzchni zabudowy oraz minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej).
Wnioski mieszkańców
Każda działka może należeć tylko do jednej z trzynastu przewidzianych w ustawie stref planistycznych: strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną, strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową, strefa usługowa, strefa handlu wielkopowierzchniowego, strefa gospodarcza, strefa produkcji rolniczej, strefa infrastrukturalna, strefa zieleni i rekreacji, strefa cmentarzy, strefa górnictwa, strefa otwarta, strefa komunikacyjna.Nowe przepisy wprowadzają do planu ogólnego obligatoryjne gminne standardy urbanistyczne oraz fakultatywne gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej. Pierwsze z wymienionych mają określać m.in. maksymalną intensywność zabudowy, wysokość budynków i udział powierzchni zabudowy. Służy to podniesieniu jakości życia mieszkańców.
Drugie będą dotyczyć dostępności do szkół podstawowych, przystanków transportu zbiorowego, aptek, placówek pocztowych, posterunków policji, straży pożarnej czy też obszarów zieleni publicznej. Niespełnienie przez działkę standardów dostępności do infrastruktury społecznej będzie eliminowało tę działkę z możliwości realizacji inwestycji w jej obszarze. Dodatkowo w planie ogólnym możliwe będzie wyznaczenie obszarów zabudowy śródmiejskiej, dla których będą mogły być formułowane szczególne zasady zagospodarowania dotyczące m.in. minimalnej powierzchni biologicznie czynnej czy odległości między budynkami określone w przepisach wydanych na podstawie ustawy Prawo budowlane.
Ostatnim elementem, jaki będzie mógł się znaleźć w planie ogólnym, to obszary uzupełnienia zabudowy, czyli obszary, na których będzie możliwość wydawania decyzji o warunkach zabudowy w sytuacji braku planu miejscowego na danym terenie. Poza obszarami uzupełnienia zabudowy takie decyzje nie będą mogły być wydawane. Plan ogólny nie unieważni obowiązujących planów miejscowych i prawomocnych decyzji o warunkach zabudowy.
Dlatego tak ważne jest to, aby mieszkańcy posiadający grunty zorientowali się w gminie, czy mogą np. pola rolne przekształcić w przyszłości na, chociażby działki budowlane. Jeżeli tak, będą musieli złożyć stosowny wniosek w gminie.
Pierwsze Niwiska
Pierwszą gminą, która zakończyła już etap przyjmowania wniosków do planu ogólnego od właścicieli gruntów, jest gmina Niwiska.
Elżbieta Wróbel, wójt gminy, podkreśliła w rozmowie z nami, że urząd prowadził drugi nabór i informował mieszkańców o tym na wszelkie możliwe sposoby. Szefowa urzędu poinformowała, że gmina przyjęła bardzo dużo wniosków, bo ponad 800. Właściciele nieruchomości wnioskowali w znacznej mierze o uwzględnienie swoich gruntów, aby w przyszłości móc je przekształcić w działki budowlane, rekreacyjne czy usługowe.
Nie oznacza to, że wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie. Do działki budowlanej trzeba mieć, chociażby dojazd i możliwość przyłączy. Nad tym jednak będą pracować urbaniści.
Kolejne gminy
Także gmina Majdan Królewski przystąpiła już do sporządzenia planu. Mieszkańcy na składanie wniosków mają czas do końca października. Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski, w rozmowie z nami przyznał, że póki co jest mała zainteresowanie ze strony mieszkańców.Większe zainteresowanie wśród właścicieli gruntów jest w gminie Dzikowiec. Genowefa Dębiak, sekretarz urzędu, poinformowała, że mają oni czas na składanie wniosków do 17 października.
Do sporządzenia planu szykują się także gminy Raniżów oraz Cmolas. Tam radni najpierw muszą podjąć uchwały dotyczące do przystąpienia do prac.
Więcej warunków zabudowy
Czas na złożenie wniosków na terenie gminy Kolbuszowa już minął. Tam termin był do 10 października (czwartek). Krzysztof Wójcicki, zastępca burmistrza Kolbuszowej, poinformował nas, że do urzędu wpłynęło około 200 wniosków.Przedstawiciel kolbuszowskiego magistratu zwrócił uwagę na ważny aspekt. Gminy mają czas na sporządzenie planu ogólnego do końca 2025 roku. Do tego czasu mieszkańcy mogą składać tradycyjne jak dotąd i bezterminowe wnioski o warunki zabudowy (WZ).
Już teraz gmina zauważa wzrost składanych tzw. WZ, czyli niezbędnych dokumentów pozwalających na budowę m.in. domów jednorodzinnych. Do 4 października do Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej wpłynęła prawie 300 takich wniosków. Gmina spodziewa się ich większego napływu w 2025 roku.
Co ważne, po ustaleniu ogólnego planu, decyzje o warunkach zabudowy (WZ) będą mogły być wydawane jedynie na obszarach uzupełnienia zabudowy z planu, a ich treść będzie musiała być zgodna w zakresie funkcji zabudowy oraz parametrów i wskaźników urbanistycznych. Nowe WZ będą ważne tylko 5 lat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.