reklama

Jak gminy i nie tylko zamierzają odśnieżać drogi i chodniki?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Jak gminy i nie tylko zamierzają odśnieżać drogi i chodniki? - Zdjęcie główne

Jak gminy i nie tylko zamierzają odśnieżać drogi i chodniki? | foto Archiwum Korso

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościChociaż do zimy pozostaje jeszcze trochę czasu, radni oraz gminy już teraz myślą i mówią o odśnieżaniu i zimowym utrzymaniu dróg. Jak będzie to wyglądać w tym roku w gminach w powiecie kolbuszowskim?
reklama

Temat pojawił się podczas obrad sesji Rady Powiatu Kolbuszowskiego w czwartek, 17 października. Drogi powiatowe będą utrzymywane w piątym standardzie. Usługi mają być świadczone przez firmy zewnętrzne. Zarząd Dróg Powiatowych podzielił zimowe odśnieżanie na cztery zadania: gmina Cmolas oraz część Majdanu Królewskiego - 66 km dróg do odśnieżania, 43 km do posypywania; gmina Niwiska, część gminy Kolbuszowa - 79 km do odśnieżania, 47 do posypywania; gmina Raniżów, część gminy Dzikowiec - 58 km do odśnieżania, 28 do posypywania; część gminy Majdan Królewski, Dzikowiec i Kolbuszowa - 81 km do odśnieżania, 43 km do posypania. Łącznie odśnieżaniem objętych będzie około 260 kilometrów dróg powiatowych. O tym pisaliśmy w artykule: Odśnieżanie dróg powiatowych. Wiemy jak będzie to wyglądać w tym sezonie

reklama

Odśnieżanie w gminach

Na terenie gminy Niwiska jest około 57 km dróg gminnych do odśnieżania. Odśnieżaniem  zajmuje się Zakład Usług Komunalnych w Niwiskach. Chodniki, które znajdują się z dala od zabudowań, ZUK odśnieża we własnym zakresie przez pracowników gospodarczych. O te przyległe do posesji mieszkańcy będą musieli sami zadbać. 

Długość dróg gminnych w gminie Dzikowiec wynosi około 97,5 km. Do zimowego utrzymania tych dróg samorząd będzie szukał wykonawcy. 

reklama

Odśnieżaniem około 80 kilometrów tras gminnych na terenie gminy Cmolas będzie zajmował się jak co roku cmolaski Zakład Usług Komunalnych. Zorganizowane zostaną dyżury uzależnione od występowania opadów śniegu. Urząd co roku przeznacza pewną kwotę z budżetu na zimowe i letnie utrzymanie dróg gminnych.

Do walki z zimą ZUK będzie używał m.in. ciągników rolniczych z pługami, posypywarek piasku oraz koparko-ładowarki.

Gmina Majdan Królewski ma najwięcej swoich dróg gminnych do odśnieżania. Jest to około 166 kilometrów traktów publicznych i wewnętrznych. Wykonawcą tego zadania będzie jak co roku Gminny Zakład Wodociągów Kanalizacji i Oczyszczania. Majdańska gmina posiada sprzęt do odśnieżania z najwyższej półki. Dodatkowo podczas intensywnych opadów śniegu w gotowości są jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, które także posiadają pługi zapinane do wozów strażackich. 

reklama

Do odśnieżania w gminie Raniżów jest około 35 km dróg. Podobnie jak w latach ubiegłych ogłoszony ma zostać przetarg na zimowe utrzymanie dróg.

Zimowe utrzymanie dróg obejmuje także drogi gminne, chodniki miejskie, parkingi i place na terenie miasta i gminy Kolbuszowa. Gmina planuje ogłosić przetarg i wyłonić wykonawców. Odśnieżaniem zajmuje się także Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej. 

Tysiące osób do odśnieżania 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie poinformowała, że jest gotowa do zimy. Kilka tysięcy osób będzie pracować w trakcie sezonu zimowego przy zwalczaniu śliskości i odśnieżaniu dróg krajowych, za które odpowiada GDDKiA. Do ich dyspozycji będzie około 2800 pojazdów, w tym m.in. 670 pługów i 2100 pługosolarek, a także 284 magazyny soli.

reklama

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje blisko 18 300 km dróg krajowych, w tym drogę krajową nr 9, biegnącą przez powiat kolbuszowski. - Prace ściśle związane z zimowym utrzymaniem dróg, w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości, prowadzone są w trybie 24-godzinnym, 7 dni w tygodniu. Realizowane są co do zasady, przez wykonawców wyłonionych w drodze przetargów, z którymi GDDKiA zawarła umowy na utrzymanie całej sieci. Na podstawie średniego zużycia soli z ostatnich 10 lat przewidujemy, że w sezonie zimowym 2024/2025 zużytych może zostać około: 381 tys. ton soli drogowej, 2,6 tys. ton chlorku wapnia, 25 tys. ton materiałów uszorstniających - przekazał Bartosz Wysocki, rzecznik prasowy rzeszowskiej GDDKiA. 

Punkty informacji 

W GDDKiA działają Punkty Informacji Drogowej, które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je ich użytkownikom oraz mediom. Informacje umieszczane są także na stronie internetowej drogi.gddkia.gov.pl. Szczegółowe informacje o warunkach panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKiA 19 111. 

GDDKiA korzysta z dostępnych prognoz pogody, dzięki którym może podejmować również działania prewencyjne, takie jak posypywanie dróg solą tuż przed lub na samym początku opadów śniegu. 

Chcesz przejechać - przepuść

Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Odśnieżanie można prowadzić jednym pługiem lub zespołem pługów. Prędkość pojazdów uzależniona jest od stanu drogi oraz panujących warunków atmosferycznych. Zwykle poruszają się z prędkością ok. 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę - bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch. 

Mimo że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie jak policja czy pogotowie ratunkowe niebieskimi, pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym. - Dlatego apelujemy o przepuszczanie takich pojazdów. Utrudnianie im pracy, np. poprzez nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb, jak i innych użytkowników dróg - przestrzegają przedstawiciele generalnej. 

ODŚNIEŻANIE CHODNIKA

Właściciel nieruchomości jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodnika, jeżeli chodnik jest położony wzdłuż jego nieruchomości. Jeżeli chodnik jest nieodśnieżony, a pieszy poślizgnie się na nim i np. złamie nogę, ma prawo domagać się od właściciela nieruchomości odszkodowania.
Jeżeli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, odśnieżyć powinna już gmina. Śnieg, który uprzątnie z chodnika właściciel, powinien zostać usunięty przez zarządcę drogi.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama