W marcu tego roku zaczęły obowiązywać nowe, surowsze przepisy dotyczące m.in. konfiskaty samochodu kierowcom prowadzącym po alkoholu.
Konfiskata pojazdu pijanym kierowcom
W związku z tym wprowadzony został system konfiskaty pojazdów dla kierujących będących pod wpływem alkoholu podczas kontroli policyjnej. Kierowcy, u których stężenie alkoholu we krwi osiągnie lub przekroczy 1,5 promila, będą automatycznie tracić prawo do posiadania swojego pojazdu.Dla osób, które ponownie popełnią to wykroczenie, limit alkoholu we krwi, po którego przekroczeniu następuje konfiskata, został ustalony na 0,5 promila.
Nieistotne jest przy tym, czy prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zakończyło się wypadkiem lub kolizją. Procedura konfiskaty rozpocznie się od tymczasowego odebrania pojazdu przez policję na maksymalnie 7 dni, po czym prokurator zadecyduje o dalszym zabezpieczeniu, a następnie sąd orzeknie ostateczną decyzję.
Konfiskaty pojazdów w sądzie w Kolbuszowej
Jak poinformował w rozmowie z nami Robert Stącel, sędzia Sądu Rejonowego w Kolbuszowej, do kolbuszowskiego wymiaru sprawiedliwości trafiło łącznie 9 spraw dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom, zatrzymanym przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej.Sprawy dotyczą zatrzymanych pijanych kierowców, którzy prowadzili swój pojazd po raz pierwszy, jak i tzw. "recydywistów", którzy wsiedli za kóło po raz kolejny.
Wszystkie konfiskaty dotyczą mężczyzn w wieku od 31 do 68 lat. Jak przekazał sędzia Robert Stącel siedem tych spraw jest w toku. W dwóch zapadły wyroki.
Apelacja prokuratora
W jednej z takich spraw jeden z sędziów nie orzekł przepadku pojazdu. Sprawa trafiła zatem do sądu drugiej instancji (Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu), celem ponownego rozpatrzenia, ponieważ apelację w niej złożył prokurator, który nie zgadzał się z wyrokiem.
Równowartość pojazdu
W jednej z dziewięciu takich spraw, toczących się w Sądzie Rejonowym w Kolbuszowej zapadł wyrok prawomocny. Kierowca, który 4 kwietnia 2024 r. prowadził swój pojazd, mając 3,3 promile alkoholu, usłyszał wyrok.Mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego, 33-letni mężczyzna otrzymał karę finansową, tzw. równowartość pojazdu. Nie stracił on tym samym swojego samochodu, a kara (równowartość) wynosiła 1000 zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.